click here if you want to see your banner on this site

Author Topic: Správy  (Read 279 times)

mnixxo

 • Buy, Earn & Borrow on the Blockchain
 • Full Member
 • ***
 • Posts: 240
 • Country: sk
 • Karma: +1/-0
  • View Profile
 • Správy
  « on: January 31, 2020, 12:32:18 PM »
  Smart kontrakty na Cardano: Spustila rast ceny nová dokumentácia?

  zdroj: kryptonovinky.sk

  Ak sledujete pohyby ceny kryptomeny Cardano (ADA), určite neušlo vašej pozornosti, že si vedie v posledných dňoch veľmi dobre. Dôkazom toho je posilnenie o 23% (v čase písania článku) za posledný týždeň, čo je spomedzi 10 najsilnejších kryptomien na trhu podľa trhovej kapitalizácie jednoznačne najlepší výsledok.

  O dôvodoch rastu ceny ADA tokenov sa intenzívne špekuluje, no pravdepodobne to môžeme pripísať pondelňajšej publikácii, ktorá popisuje fázu Goguen, čiže implementáciu dlho očakávaných inteligentných zmlúv (smart kontraktov) na Cardano blockchaine.

  Zverejnila ho spoločnosť Input Output Hong Kong (IOHK), na čele ktorej stojí zakladateľ a hlavný predstaviteľ Cardano Charles Hoskinson. Takzvaný Extended UTXO (EUTXO) model popisuje spôsob, akým budú fungovať smart kontrakty a vyzerá to tak, že by mal využiť to najlepšie z Bitcoinu a Ethereum.

  V Bitcoine je každá transakcia založená na koncepte vstupov a výstupov, ktoré reprezentujú špecifické množstvo BTC. Špecifická transakcia jednoducho vezme niektoré bitcoiny vo forme vstupov a pretvorí ich na rôzne výstupy. Podobné ako pri zmene vyúčtovania na nižšie nominálne hodnoty nie je dôležitý počet výsledných výstupov alebo ich konkrétne sumy, pokiaľ ich celková hodnota je rovná hodnote vstupov. Správnosť transakcii zabezpečujú kryptografický overovatelia, ktorí v prípade bitcoinu využívajú súkromný kľúč užívateľa na vytvorenie overiteľného podpisu.

  Vedci z Cardano si myslia, že tento model je vhodný pre súbežne distribuovaný charakter blockchainov, no zároveň má obmedzenia v programovateľnosti , čo je nepraktické pre riešenie väčšiny smart kontraktov.

  Naproti tomu Ethereum umožňuje zložité výpočty, ktoré však musí overovať “zdieľaný štát” – čo je akási kolektívna pamäť všetkych transakcií a zmlúv. Vývojári Cardano si v tomto prípade myslia, že tento model je ťažké zabezpečiť kvôli komplikovanému kódu, čo vedie k incidentom, ako bol napríklad hack DAO.

  S cieľom umožniť výkonnejšie inteligentné zmluvy v modeli UTXO preto predstavili mechanizmy, ktoré môžu rozdeliť vykonávanie inteligentných zmlúv na viacero transakcii. V modeli Cardano bude mať každý výstup transakcie dátove pole, ktoré bude obsahovať ľubovoľné informácie spojené s konkrétnou inteligentnou zmluvou. Okrem toho má systém zabezpečiť, aby určitý reťazec výstupov používal rovnaký zmluvný kód. Koncept získal povenovanie contact continuity.
  Put your crypto to work and earn up to 11.9% annually on your coins
  HODL and earn on any amount of crypto with the Celsius app
  CELSIUS - Buy, Earn & Borrow on the Blockchain
  Do you want to promote your project? I can wear your signature. Just contact me.

  mnixxo

  • Buy, Earn & Borrow on the Blockchain
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 240
  • Country: sk
  • Karma: +1/-0
  • View Profile
 • Re: Správy
  « Reply #1 on: February 03, 2020, 09:27:07 AM »
  Stane sa Bitcoin bežným platidlom? Štyri dôvody, prečo sa tak môže stať

  zdroj: kryptonovinky.sk

  Bitcoinových investorov možno rozdeliť do troch hlavných kategórii – (1) tí, ktorí len špekulujú na jeho cenový vývoj, (2) tých ktorí veria, že sa môže stať digitálnym zlatom, (3) a tých, čo sú presvedčení, že bitocoiny v budúcnosti plnohodnotne nahradia ako formu platidla dnešné fiatové meny.

  Hoci investorov patriacich do tretej kategórie je stále dostatok, zároveň má možnosť, že by sa Bitcoin jedného dňa stal hlavnou svetovou menou a denne používaným platidlom, aj najviac skeptikov.

  Parker Lewis zo spoločnosti Unchained Capital uviedol v dlhom blogu s názvom “Bitcoin robí všetky ostatné peniaze zastaralými” niekoľko základných dôvodov, prečo verí, že Bitcoin ako platidlo uspeje:
  - Ľudia ako individuality prirodzene prechádzajú na singulárne monetárne médium, pretože jednotná mena im poskytuje príležitosť komunikovať a vymieňať so svojou najdôležitejšou skupinou obchodných partnerov
  - Bitcoin je na rozdiel od mnohých iných foriem peňazí globálny a prístupný bez povolenia
  - Bitcoin je omnoho vzácnejší ako fiatové peniaze, ktorých hodnota sa v posledných desaťročiach neustále znižuje
  - Bitcoin je najľahšie prevoditeľný zo všetkych mien, pretože ho môžeme previesť bez potreby akejkoľvek dôveryhodnej tretej strany ako sprostredkovateľa

  Článok Parkera Lewsisa sa stretol s pozitívnymi reakciami. Na Twitteri ho zdieľala napríklad aj spoločnosť Fidelity Digital Assets, ktorá ponúka custody riešenia pre úschovu kryptomien inštitucionálnych investorov.

  Pochopiteľne nie všetci sa v tejto veci zhodujú. Vo nedávnej štúdii, ktorú publikovala Deutshe Bank, je uvedené, že Bitcoin je príliš volatiný na to, aby ho ľudia používali ako platidlo. Skeptikom je aj legendárny Wall Street obchodník Ray Dalio, ktorý v rozhovore pre CNBC tvrdil, že Bitcoin nie je ani účtovnou jednotkou a ani úložiskom hodnoty.

  Známy propagátor Bitcoinu Jack Dorsey, ktorý je zakladateľom a šéfom dvoch mimoriadne úspešných firiem Twitter s Square, si taktiež nemyslí, že Bitcoin má v súčasnosti využitie ako mena. Jeho graf a vlastnosti mu skôr pripomínajú zlato.

  Fanúšikovia Bitcoinu ako platidla veria, že v budúcnosti, kedy bude jeho kapitalizácia mnohonásobne väčšia, sa jeho volatilita výrazne zníži, čo bude viesť k jeho dennodennému používaniu. Aktuálne sme však vo fáze, kedy sa technológia a transakčné kanály len budujú.
  Put your crypto to work and earn up to 11.9% annually on your coins
  HODL and earn on any amount of crypto with the Celsius app
  CELSIUS - Buy, Earn & Borrow on the Blockchain
  Do you want to promote your project? I can wear your signature. Just contact me.

  mnixxo

  • Buy, Earn & Borrow on the Blockchain
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 240
  • Country: sk
  • Karma: +1/-0
  • View Profile
 • Re: Správy
  « Reply #2 on: February 06, 2020, 01:12:06 PM »
  Úspech Cardano začiatkom konca pre IOHK? Hoskinson hovoril o budúcnosti

  zdroj: kryptonovinky.sk

  O projekte Cardano a kryptomene ADA píšeme na Kryptonovinkách pomerne často. Dôvody sú dva – podľa nášho názoru ide o jeden z najzaujímavejších altcoinových projektov vôbec a na česko-slovenskej kryptoscéne pravdepodobne neexistuje silnejšia mimo-bitcoinova komunita než tá, ktorá sa zhromažďuje okolo Cardana.

  Portál CryptoSlate citoval zaujímavé poznámky zakladateľa projektu Charlesa Hoskinsona, ktorý je zároveň generálnym riaditeľom spoločnosti IOHK, ktorá zastrešuje vývoj Cardano. Rozhodli sme sa, že vám ich sprostredkujeme prostredníctvom tohto článku.

  Hoskinson skonštatoval, že sme sa dočkali obdobia, kedy je konečne vidieť plody práce, na ktorých sa v rámci tohto robustného projektu pracovalo dlhých 5 rokov. Viditeľné výsledky však zároveň znamenajú začiatok konca účasti firmy IOHK na celom projekte. Tým, že IOHK sa jedného dňa stiahne, Cardano sa stane úplne decentralizované. Teda presne také, aké malo byť, keď sa o ňom začalo uvažovať.

  To čo robí Cardano jedinečným, je použitie akademických metód skúmania. Hoskinson spomína, že projekt sa hneď od počiatku zaoberal otázkou, či je možné “písať kód inak“. Na rozdiel od toho, aby napísali whitepaper a vytvorili základný kód sa IOHK vrátila k úplným základom a začala starou dobrou matematikou.

  Formálne metódy a proces vykonávania pokročilých matematických analýz pri návrhu softvéru – to boli kroky, ktoré mali za úlohu zabezpečiť, aby bol konečný projekt čo najspoľahlivejší a najrobustnejší. Tento postup bol však nesmierne náročný na pracovnú silu a tiež náklady.

  ,,Keď píšete softvér, ako je tento, pridá vám to do plánu roky práce navyše,” priznáva. Trvalo to presne 5 rokov, kedy sú výsledky práce badateľné. Na Cardano sa totiž začalo robiť už v roku 2015.

  Významným pokrokom, ktorý zaznamenal obrovský úspech, bolo spustenie testnetu fázy Shelley a s ňou súvisiaceho stakingu. Užívatelia, ktorí sa zapojili už v rámci testnetu, sú odmeňovaní za “staking” svojich ADA mincí. Tí, ktorí túto príležitosť premeškali, budú musieť počkať na spustenie mainnetu. Záujem už v rámci testnetu bol obrovský, čo je významným bullish signálom aj pre cenových špekulantov.

  Testnet fázy Shelley prekonal podľa Hoskinsona všetky očakávania. Dlhodobým cieľom síce bolo, aby vzniklo aspoň 1000 poolov, čo zabezpečí decentralizáciu mnohonásobne prekonávajúcu aj decentralizáciu Bitcoinu, no rozhodne nečakali, že poolov bude vyše 1000 už v rámci testnetu. A stále pribúdajú ďalšie…

  Cardano však nie je len o stakingu. Zvýšený záujem o Cardano vďaka spusteniu testnetu má podľa Hoskinsona aj druhú stranu mince. Ľudia totiž prehliadajú ďalšie skvelé veci, ktoré sa dejú “pod povrchom”. Upozornil napríklad na to, že Cardano má za sebou prvú bezpečnostnú správu, ktorá upozornila na dobré aj zle časti kódu. Po opravách bude zverejnená podrobná správa.

  Hoskinson povedal, že je veľmi hrdý na to, ako aktuálne spolupracuje komunita. Jej myšlienky a názory pomáhajú porozumieť tomu, ako funguje a čo treba vylepšiť na  Ouroboros, natívnom protokole pre staking.

  Domnieva sa, že “investícia” do komunity je správnym krokom a poznamenáva, že konečným cieľom IOHK je vzdať sa všetkej kontroly nad projektom a nechať ho v rukách jeho používateľov, ktorí budú v praxi používať pokročilý systém riadenia, na ktorom sa pracuje. To bude totiž jediným spôsobom, ako môže byť Cardano skutočne decentralizovaným blockchainom a kryptomenou.

  Po mainnete Shelley je na rade Goguen

  V čase, kedy sa blíži spustenie fazy Shelley na mainnete, sa čoraz viac hovorí o fáze Goguen. Tá so sebou prinesie dlho očakávané smart kontrakty. Cardano sa tak stane v tomto smre plne konkurencie schopné Ethereum. Vízia, že Cardano dosiahne vysokú mieru decentralizácie vďaka stakingu a popri tom umožní vytvárať decentralizované aplikácie (Dapps) vyzerá veľmi zaujímavo.

  V súčasnosti prebiehajú snahy o vylepšenie spravovania multi-asset managementu (správa viacerých aktív), identít, oraclov či kanálov spravujúcich metadata, ktoré prechádzajú transakciami. Predmetom skúmania je aj interoperabilita s Ethereum. ,,Všetka práca, ktorá bola vložená do Shelley v posledných mesiacoch, prebieha súbežne s prácou, ktorá sa deje na Goguen,” prezrádza Hoskisnon. ,,Toto sú výplody rokov nášho úsilia,” dodal.

  Cardano sa má v najbližších mesiacoch sústrediť na dodanie sľubovaných produktov a aktualizácii, na ktorých v minulých rokoch pracovalo.

  Všetky tri organizácie pracujúce na Cardano, čiže okrem IOHK aj Emurgo a Cardano Foundation si kladú za spoločný cieľ zlepšiť komunikáciu s komunitou. Priznávajú, že v minulosti v tomto smere urobili niekoľko chýb. Vyčítané boli najmä zlyhania v oblasti marketingu či neaktualizovaná alebo nepresná roadmapa.

  Častejšie sa spomína už aj fáza Basho, ktorá je zameraná na riešenie škálovateľnosti a interoparability siete. Testnet by mohol byť spustený už v marci alebo apríli.

  Hoskinson poznamenal tiež to, že viedol mnohé zaujímavé rozhovory s partnermi a obchodnými organizáciami, ktoré sa týkali toho, ako Cardano komercializovať. ,,Skutočne máme šancu nahradiť globálne platobné a zúčtovacie systémy tým, čo sme na Cardano dosiahli,“ nádeja sa.

  Pokiaľ ide o plány IOHK, uviedol, že čím je Cardano bližšie k hotovému produktu, tým je IOHK bližšie k odchodu zo scény. ,,Táto kniha sa pomaly chýli ku koncu,” priznáva, no zároveň vyjadruje túžbu, aby IOHK predtým dodala pevné základy systému, ktorý bude udržateľný a škálovateľný po dlhé roky a bude schopný rozvoja a samoriadenia.
  Put your crypto to work and earn up to 11.9% annually on your coins
  HODL and earn on any amount of crypto with the Celsius app
  CELSIUS - Buy, Earn & Borrow on the Blockchain
  Do you want to promote your project? I can wear your signature. Just contact me.

  mnixxo

  • Buy, Earn & Borrow on the Blockchain
  • Full Member
  • ***
  • Posts: 240
  • Country: sk
  • Karma: +1/-0
  • View Profile
 • Re: Správy
  « Reply #3 on: February 27, 2020, 09:13:34 AM »
  Komunita EOS schválila výrazne zníženie inflácie. Je to dôkaz decentralizácie?

  zdroj: krytponovinky.sk

  Brendan Blumer, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Block.one, ktorá stojí za vývojom blockchainu kryptomeny EOS, oznámil, že EOS komunita si v hlasovaní schválila zníženie inflácie z 5 percent na jedno percento. Schválenie tohto návrhu Blumera prekvapilo, no uvítal ho, pretože podľa neho slúži ako dôkaz o vysokej decentralizácii EOS blockchainu.

  ,,Dnes som sa zobudil, aby som zistil, že návrh na zníženie inflácie siete EOS z 5 percent na jedno percento bol navrhnutý komunitou a cez noc aj prijatý,” uviedol. ,,Potvrdzuje to skutočnosť, že sila decentralizovanej správy tejto siete bola navrhnutá tak, aby fungovala v najlepšom záujme jej držiteľov.”


  Inflačný systém bol zakódovaný do protokolu EOS v čase spustenia jeho mainnetu. Problém bol s tým, že na účte eosio.saving sa hromadili štyri percentá, kým iba jedno percento bolo distribuované medzi producentov bloku ako odmena za udržiavanie siete.

  Napriek tomu, že nazhromaždené prostriedky sa mali používať k financovaniu rôznych projektov siete, pre nezhody medzi producentmi blokov nikdy neboli použité.

  Schválený návrh viacmennej odstránil zostatok na účte eosio.saving, ktorý mal viac než 34 miliónov tokenov EOS. Všetky boli spálené a odstránené z celkového počtu existujúcich EOS. Popri tom sa znížila ročná inflácia nových tokenov na jedno percento, ktoré bude distribuované medzi producentov blokov.

  ,,Táto udalosť predstavuje dôležitý míľnik pre celú komunitu EOS, pretože producenti blokov dokázali hlasovať za to, že znížia vlastnú odmenu,” komentovala udalosť stranka Crypto Slate.
  Put your crypto to work and earn up to 11.9% annually on your coins
  HODL and earn on any amount of crypto with the Celsius app
  CELSIUS - Buy, Earn & Borrow on the Blockchain
  Do you want to promote your project? I can wear your signature. Just contact me.

   

  Bitcoin Garden 2013-2022, All rights reserved | Privacy Policy | DMCA | About Bitcoin Garden | Support & Services